First Alert Hardwired Smoke Alarm with Adapter Plugs - SA9120BPCN Product Description
Hardwired Ionization Smoke Alarm w/ Adapter Plugs
Ionization Sensor Reliably Detects Flaming Fires
Adapters Included for Easy Installation
Battery Backup for Detection during a Power Outage
Works in Tandem with Other First Alert Alarms
How to Install First Alert SA9120BPCN Hardwired 120-Volt Smoke Alarms:
Hardwired Smoke or Carbon Monoxide Alarm Requirements:
  • 120V household electrical circuit (unswitched 120VAC)
  • Standard wiring junction box to a 4 in. (10 cm) size, on either the ceiling or wall
    first alert smoke alarm install guide
    • When installing an alarm on the wall, the top edge of an alarm should be placed between 4 in. (100 mm) and 12 in. (300 mm) from the wall/ceiling line.
    • When installing an alarm on the ceiling, place the alarm as close to the center as possible.
    • In either case, install the alarm at least 4 in. (100 mm) from where the wall and ceiling meet.
    • First Alert Smoke Alarm FAQs
    • First Alert Carbon Monoxide Alarm FAQs
Connecting First Alert Hardwired Alarms to 120V Wiring